Jesteś w: NAUKA
Pozostałe działy:

Chip do diagnozowania grypy

Tagi:

Zespół naukowców, kierowany przez Catherine Klapperich z Boston University, wynalazł jednorazowy, mikrostrumieniowy chip, który jest jednocześnie szybki, precyzyjni, niedrogi i może skutecznie służyć za narzędzie diagnozujące pandemiczne i sezonowe odmiany grypy, ograniczając w ten sposób wybuchy epidemii.
Chip został zaprojektowany w celu zastąpienia obecnych testów laboratoryjnych, pochłaniających dużą ilość czasu i pieniędzy. Urządzenie to jest miniaturową wersją testu RT-PCR (polegającego na reakcji łańcuchowej polimerazy DNA z analizą ilości produktu w czasie rzeczywistym), z tym że szybko dostarcza dokładnych wyników przy mniejszym nakładzie kosztów.
 
Podczas eksperymentu naukowcy umieścili kliniczne próbki komórek nosowych na chipie, który przetworzył RNA wirusa grypy typu A na DNA i zreprodukował próbkę do odpowiedniej ilości, tak aby można było je odczytać przy pomocy czytnika. Urządzenie mikrostrumieniowe przyniosło takie same rezultaty, jak standardowe testy laboratoryjne.
 
Urządzenie jest skuteczniejsze od innych powszechnie stosowanych testów diagnostycznych, takich jak pobranie próbki na posiew w celu badania wirusologicznego, test immunologiczny, czy test wykrywający przeciwciała przeciwko wirusowi. Klapperich twierdzi, że zastosowanie chipa jest szybsze niż hodowanie wirusa, urządzenie jest czulsze od testów immunologicznych i w przeciwieństwie do testów na przeciwciała i RT-PCR, przenośne i wygodniejsze dla badającego.
 
Kolejnym przedsięwzięciem naukowców będzie próba zmniejszenia kosztów urządzenia i przyspieszenia tempa przeprowadzania testów. Oprócz tego, badacze poszukują sposobu na zaprojektowanie taniego, zewnętrznego czytnika, rozmiarem przypominającego kliniczne termometry cyfrowe.
 
Źródło: http://www.bu.edu

Grafika: Wikimedia.org