Jesteś w: NAUKA
Pozostałe działy:

Nowa generacja magazynatorów energii

Badacze z Uniwersytetu Stanu Północnej Karoliny uzyskali kwiatopodobną strukturę z siarczku germanu (ang. germanium sulfide, GeS) - półprzewodnikowy materiał posiadający wyjątkowo cienkie płatki o ogromnej przestrzeni. Nanokwiat GeS jest obiecujacym materiałem dla przyszłej generacji urządzeń magazynujących energię oraz jawi się jako doskonały absorbent energii słonecznej z ogniw słonecznych.

Proces tworzenia struktury nanokwiatu opiera sie na siarczku germanu, który w postaci proszku zostaje poddany podgrzaniu, aż do momentu parowania. Otrzymany opar podmuchiwany jest w chłodniejszy obszar pieca, gdzie tam, GeS formułuje się w warstwowany arkusz o grubości zaledwie 20-30 nanometrów. Zwiększając zaś liczebność kolejnych warstw powoduje, iż arkusze rozgałęziają się nawzajem tworząc wzór podobny do kwiata.

Niniejszy proces jest o tyle niezwykły, gdyż pozwala uzyskać olbrzymią przestrzeń na stosunkowo niewielkiej powierzchni, w sposób znaczący przyczyniąjąc się choćby do wzrostu pojemności baterii litowo-jonowych czy superkondensatorów wykorzystywanych w celu gromadzenia energii użytkowej.

Źródło: Sciencedaily.com

Grafika: Wikimedia.org