Połączenie internetowe dzięki żarówkom LED i technologii LiFi

Chińscy naukowcy stwierdzili, że połączenie bezprzewodowe Wi-fi z żarówek LED (LiFi)jest teraz o krok bliżej. Li-fi wydaje się być tańszą i energo-oszczędną technologią niż istniejące radiowe połączenia bezprzewodowe.

Ogólna dostępność żarówek LED i wszechobecność oświetleniowej infrastruktury posiada ogromne zalety związane z wydajnością energii. Pomimo tego, że punkty WiFi są obecne na całym świecie, aby wzmacniać sygnał, to większość energii jest zużywana przez ich systemy chłodzące. Na transmisję zużywane jest około 5% energii. W porównaniu z bazowymi stacjami, liczba żarówek, które mogą być stosowane jest praktycznie nieograniczona i bardzo energo-oszczędna.

Chińscy naukowcy uważają, że żarówki LED wraz z wbudowanymi chipami mogą produkować szybkość przepływu danych aż do 150 megabitów na sekundę, która jest szybsza niż średnia prędkość połączenia bezprzewodowego w Chinach.

Chin Nan, professor informatyki z Shanghai's Fudan University powiedział, że eksperymenty pokazały, iż cztery komputery podpięte pod jednowatową żarówkę LED mogą być w stanie połączyć się z internetem pod warunkiem, że światło będzie wykorzystane jako przenośnik zamiast tradycyjnych radiowych częstotliwości jak w Wifi.

Chi Nan, który prowadzi grupę badawczą pracującą nad LiFi składającą się z naukowców z the Shanghai Institute of Technical Physics of the Chinese Academy of Sciences, planuje przedstawić 10 próbek zestawów LiFi podczas the China International Industry Fair, który odbędzie się 5go listopada 2013 roku w Szanghaju.

Źródło: http://www.electronics-eetimes.com/en/led-lightbulbs-access-internet-to-pave-the-way-for-energy-saving-lifi-technology.html?cmp_id=7&news_id=222918681
Źródło grafiki: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:LED_light_bulb.jpg