Szepczący palec Disneya

Pamiętacie zabawę głuchy telefon ze szkoły podstawowej? Teraz zespół badawczy Disneya w Pitsburgu wpadł na zaawansowaną technologicznie wersję tej gry w której wiadomość głosowa nie jest przekazywana przez głos, ale przez dotyk. Magia!

Śmieszny film* Disneya demonstruje jak to działa. Czworo ludzi stoji w rzędzie dotykając się i przytulając w pewien sposób. Trzymając mikrofon, pierwsza osoba nagrywa wiadomość. Jest ona przekształcana to niesłyszalnego sygnału i transmitowana z jednego do drugiego w linii poprzez kontakt fizyczny. Wiadomość staje się słyszalna tylko, gdy ktoś w linii dotknie ucha innej osoby. Kiedy to się stanie, wytwarzane jest modulowane pole elektrostatyczne , które skutkuje niewielkimi wibracjami małżowiny usznej i „szeptaniem” wiadomości poprzez palec.

Technologia ta zwana Ishin-Den-Shin została wspomniana podczas tygodniowego festiwalu Ars Electronica w Linz w Austrii. Ishin-Den-Shin to japońska mantra, która reprezentuje wzajemne zrozumienie bez słów. Dzięki technologii Disneya „ciała stają się medium dla intymnej, fizycznej i dźwiękowej komunikacji” twierdzą inwestorzy gry. Innymi słowy, zawartość nagrywanej wiadomości jest poza zasięgiem. Jeśli pozwolisz innej osobie wtykać palec do ucha, to zbudujecie pewien rodzaj wzajemnego porozumienia.

W podobnym duchu, japońska firma przed laty rozwinęła „palcowy telefon” używając technikę zwaną 'przewodnictwo kostne'. Element wyglądający jak zegarek noszony na nadgarstku przekształca przybywające dźwięki w wibrowanie, które jest wysłane przez kości do czubka palca wskazującego. Użytkownik wtedy może słyszeć dźwięki przez umieszczanie czubka swojego palca we własnym uchu.

* http://www.disneyresearch.com/project/ishin-den-shin/
Źródło: http://spectrum.ieee.org/tech-talk/biomedical/devices/disneys-whispering-finger-
Źródło grafiki: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ear.jpg