Jesteś w: NAUKA
Pozostałe działy:

Udoskonalony tranzystor

ChipPrawie wszystkie mikroprocesory w komputerach używają dwóch rodzajów tranzystorów: dodatni typu p i ujemny typu n. Poprawa wydajności całego układu, wymaga poprawy obu tranzystorów jednocześnie.
Na Międzynarodowym spotkaniu w IEEE Electron Devices (IEDM) w grudniu 2012 roku, naukowcy z MIT Microsystems Technologii Laboratories (MTL) przedstawili tranzystor typu p, o najwyższej „mobilności nośników", jaką do tej pory zmierzono. Według tej normy, urządzenie jest cztery razy szybsze niż w najlepsze komercyjne tranzystory typu.
Podobnie jak w innych, bardzo wydajnych tranzystorach, nowe urządzenie osiąga taką prędkość dzięki zastosowaniu innego materiału niż krzem, w tym przypadku germanu. Stopy germanu są już używane w produkcji komercyjnych układów scalonych, więc tranzystory germanowe mogłyby być być łatwiejsze do zintegrowania istniejących procesów produkcyjnych niż tranzystory wykonane z bardziej egzotycznych materiałów.
Nowy tranzystor mógłby rozwiązać niektóre z problemów dotyczących obwodów komputerowych o bardzo małych rozmiarach i przyczynić się do znacznego rozwoju branży mikroprocesorowej.

Źródło: http://www.domain-b.com

Grafika: Wikimedia.org